X
Chcete slevu 5 %
na první nákup?
ANO
NE
Oslavte s námi Den matek a darujte mamince šperk, který je unikátní stejně jako mateřská láska! Zadejte v košíku kód "DENMATEK" a získejte 10% slevu.

Jak čistit šperky a jak čistit šperky s vltavíny.

Pečování o šperky je důležitým faktorem pro jejich dlouhodobou krásu a životnost. Správná údržba zajišťuje, že šperky zůstanou lesklé, odolné a v dobrém stavu. Zde je podrobný článek o tom, jak pečovat o šperky obecně a s důrazem na šperky s vltavínem.

Část 1: Obecná péče o šperky

 1. Čištění: Pravidelně čistěte své šperky, aby zůstaly lesklé a zbavené nečistot. Můžete použít jemný čisticí prostředek na šperky a měkký kartáček nebo houbičku. Důkladně opláchněte šperky vlažnou vodou a osušte měkkou utěrkou nebo mikrovláknovým hadříkem.

 2. Skladování: Uchovávejte své šperky odděleně, abyste zabránili poškrábání a zamotání. Použijte šperkové krabičky, samostatné obaly nebo šperkové sáčky, které minimalizují tření a vzájemný kontakt mezi šperky.

 3. Ochrana před chemikáliemi: Vyvarujte se kontaktu svých šperků s agresivními chemikáliemi, jako jsou parfémy, kosmetika, chemikálie do domácnosti a chlorovaná voda. Tyto látky mohou způsobit ztrátu lesku, změnu barvy nebo poškození šperků.

 4. Vyvarujte se namáčení ve vodě: Při činnostech, jako je mytí nádobí nebo sprchování, se snažte minimalizovat kontakt svých šperků s vodou. Dlouhodobé namáčení může ovlivnit jejich stav a kvalitu.

 5. Pravidelné kontroly: Občas provádějte pravidelné kontroly svých šperků. Zkontrolujte, zda jsou kameny pevně zajištěny, zda nejsou žádné praskliny nebo poškození a zda jsou závěsy a západky funkční.

Část 2: Péče o šperky s vltavínem

Vltavín je krásný a unikátní kámen, který vyžaduje zvláštní péči. Zde je odstavec o tom, jak se starat o šperky s vltavínem:

Šperky s vltavínem mají tendenci být citlivější na mechanické poškození a chemikálie než jiné druhy šperků. Zde je několik doporučení, jak se o ně starat:

 1. Vyvarujte se nárazům a pádům: Vltavín může být křehký, takže se vyhněte nárazům nebo pádům, které by mohly způsobit jeho prasknutí. Nosíte-li šperky s vltavínem, buďte opatrní, abyste se vyhnuli jejich tvrdému střetu s povrchy.

 2. Nošení při méně rizikových aktivitách: Při volbě, kdy nosit šperk s vltavínem, se snažte vybírat méně rizikové aktivity, které minimalizují možnost poškození kamene. Například při sportu nebo manuálních pracích je vhodné odložit šperk do bezpečného místa.

 3. Jemné čištění: Čistěte šperk s vltavínem jemně a opatrně. Použijte měkký štětec nebo houbičku namočenou ve vlažné mýdlové vodě. Vyhněte se používání jakýchkoli agresivních čisticích prostředků, abyste minimalizovali riziko poškození kamene.

 4. Pravidelné kontroly: Pravidelně zkontrolujte šperk s vltavínem, abyste se ujistili, že je kámen stále dobře zajištěn a neprojevuje žádné známky poškození. Při jakémkoli podezření na problém vyhledejte odbornou pomoc.

 

Čištění stříbrných šperků:

Existuje několik způsobů, jak čistit stříbrné šperky. Zde je několik možností, které můžete zvážit:

 1. Speciální čistící prostředky na stříbro: Na trhu je k dispozici široká škála čistících prostředků určených specificky pro stříbro. Tyto produkty obsahují chemické látky, které odstraňují nečistoty a tmavé skvrny a obnovují lesk stříbra. Postupujte podle pokynů na obalu, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

 2. Speciální čisticí hadříky nebo ubrousky: Existují také speciální čisticí hadříky nebo ubrousky určené pro čištění stříbra. Tyto hadříky jsou často impregnovány speciálními látkami, které odstraňují nečistoty a zároveň chrání stříbro. Stačí otírat šperk hadříkem, dokud nedosáhnete požadovaného lesku.

Pamatujte si, že při čištění stříbrných šperků je důležité být opatrný a šetrný. Používejte jemné houbičky, měkké hadříky nebo štětce, abyste minimalizovali riziko poškrábání povrchu. Pokud jste si nejistí, nejlepší je vyhledat radu od odborníka na šperky, který vám poskytne přesné pokyny pro péči o vaše konkrétní stříbrné šperky.

 

Čištění zlatých šperků:

 1. Čistící roztoky: Na trhu jsou dostupné čistící roztoky speciálně určené pro zlaté šperky. Tyto roztoky obsahují chemikálie, které pomáhají odstranit nečistoty a zlepšit lesk zlata. Postupujte podle pokynů na obalu a vyhněte se používání příliš agresivních čistících prostředků, které by mohly způsobit poškození.

 2. Mýdlová voda: Jednoduchým způsobem, jak čistit zlaté šperky, je použití mírného mýdlového roztoku. Smíchejte teplou vodu s jemným tekutým mýdlem, například s tekutým mýdlem na nádobí. Namočte šperky do roztoku a jemně je otírejte měkkým štětcem nebo houbičkou. Poté důkladně opláchněte šperky v čisté vodě a osušte je měkkým hadříkem.

 3. Zahnuté štětiny: Pro vyčištění šperků s texturou, které mají malé záhyby nebo rytiny, můžete použít zubní kartáček se zahnutými štětinami. Navlhčete kartáček a jemně jej přejíždějte po povrchu šperků, abyste odstranili nečistoty z těchto obtížně dostupných míst.

 4. Profesionální čištění: Pokud máte cenné zlaté šperky nebo pokud jste nejistí, jak je správně čistit, můžete je svěřit do profesionálních rukou. Profesionální zlatník nebo šperkař má speciální vybavení a znalosti, aby vaše šperky očistil a obnovil jejich původní lesk.

Pamatujte, že každý zlatý šperk je jedinečný, a proto byste se měli vždy řídit pokyny a doporučeními výrobce. Péče o zlaté šperky zahrnuje také pravidelné nošení, skladování v oddělených šperkovnicích a minimalizaci kontaktu se zbytky kosmetiky nebo chemikálií. S pravidelným čištěním a