Zpět do obchodu

Registrace

Vznik a původ Vltavínů

Vltavíny nebo moldavity a jak vznikly

V druhém článku se zaměříme na to otázku, jak vltavíny, nebo odborněji moldavity pravděpodobně vznikly a proč jsou  právě v okolí řeky Vltavy nacházeny ty už na první pohled nejkrásnější, protože i chemicky nejčistší.

Dříve byly vltavíny považovány dokonce za slzy komet, což mi vskutku příjemně zní a dle posledních vědeckých výzkumů to rozhodně nemusí být daleko skutečnosti. Avšak tyto hvězdné krůpěje byly známy už v dávné době kamenné; jejich obliba ale přišla až v minulosti zcela nedávné.

Za zmínku jistě stojí i to, co z pohledu moderní chemie stojí za zvláštností a originalitou jihočeského moldavitu; jsou sice k nalezení i v jiných oblastech, avšak do blízkého  okolí české národní řeky dopadly jen ty nejryzejší, tedy nejčistějšího chemického složení.

Takže nyní velmi stručně: jde o přírodní amorfní (ne krystal) křemičité a hlavně roztavené sklo, tedy tektit vzniklý dopadem mimozemského tělesa. Vltavíny tedy prošly žárem a ohněm, který jim dodal jejich jedinečnou krásu. Vědci včetně geologů a astronomů tvrdí, že právě ohromné teplo uvolněné při dopadu meteoritu, tedy nebeského příbuzného komet, vystřelilo ohromnou rychlostí roztavené sklo a ty nejlepší z kapek dopadaly kolem řeky, které dnes říkáme v němčině Moldau - odtud moldavit. 

Němčinu jsem zmínil právě proto, že se jí mluví v Bavorsku, kde se nachází 24 km velký kráter Ries Kessel vzniklý před 14,75 milióny let. A odtud nejméně 1 km velký meteorit vymrštil doslova vařicí skleněné kapky jen s minimem vzduchových bublinek a vody, což právě vltavínům dodává na kvalitě a výjimečnosti; jejich zelená barva pochází z taveniny, která se v kratičkém okamžiku smíchala s půdou v místě dnešního kráteru a pak i rozžhavenou atmosférou země; samotný meteorit z mezihvězdného prostoru v tomto skle jistě také zanechal mnoho stop.

Je jen dobře, že jsme se jako lidé začali zajímat o mezihvězdné počasí, protože podobných a často i mnohem větších a jednoduše neskonale nebezpečnějších těles, létá kolem Slunce nespočet i v současnosti.

 
Na to, jak se ryze český vltavín dostal do povědomí většiny lidí a kdy si jej mnozí nejen ze znalců šperků oblíbili pro jeho tak výjimečné kouzlo, se podíváme v článku příštím.


 

Zpět do obchodu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení